Meniu:
Pratarmė
Istorinė ir praktinė kaktusų reikšmė jų tėvynėje
Kaktusai interjere
Kaktusų auginimas
Šiek tiek apie kaktusų klasifikasiją
Lotiniški pavadinimai ir jų reikšmė
Kaktusų priežiūros kalendorius
Kai kurios žinios apie kaktusus
Parašyk man!

  KAKTUSAI INTERJERE

    Šiandien neįsivaizduojame savo buities be gėlių. Gėlių yra visur: ceche, pramonės įmonės teritorijoje, kino teatro vestibiulyje, teatro fojė, viešbučio hole, direktoriaus kabinete, mūsų bute... Gėlės puošia mūsų gyvenimą, teikia jaukumo kiekvienai patalpai. Bet, parinkdami gėlės patalpai papuošti, turime nepamiršti, kad yra šviesą mėgstančių ir pavėsyje augančių gėlių. Labai svarbu atkreipti dėmesį į šias jų "užgaidas", ypač tada, kai gėlės įkurdinamos ne laikinai, o ilgesniam laikui.
    Kaktusai puošti interjerą galima tik tada, jei patalpa pakankamai saulėta arba jei ten, kur augs kaktusai, įrengtas liuminescencinis apšvietimas. Kaktusai geriau, negu kiti augalai, pakenčia centrinio šildymo sausrą.
    Vienas kaktusas nedaro įspūdžio; šie augalai įdomesni, kai jie auginami grupėmis. Prekybos įstaigų vitrinos paprastai neapkraunamos prekėmis. Per didelius langus matyti parduotuvės interjeras. Pietinėje pusėje gali puikiai augti ir žydėti kaktusai. Tereikia juos tinkamai įkurdinti. Per visą lango plotį tikslinga įtaisyti 20 cm aukščio ir 25 - 30 cm pločio dėžę (medinę ar keramikinę). Į dėžės dugną įpilkite perplauto žvyro, o ant jo statomi vazonuose pasodinti kaktusai taip, kad žemesnieji augalai būtų arčiau stiklo ir aukštesnieji neužstotų jiems saulės. Susidarę tarpai tarp vazonų užpilami žvyru, iš viršaus apdedant stambesniais akmenėliais. Tai apsaugo žemę nuo greito išdžiuvimo, o vazonai neįkaista nuo saulės, ir jautrios kaktusų šaknelės nenukenčia.
    Kaktusus galima sodinti drauge su kitais sukulentiniais augalais, bet jokiu būdu - ne su paparčiais, gebenėmis, kuriems reikia visai kitokios priežiūros ir apšvietimo.
    Skoningai apipavidalinta dėžė (jei ji dar su "kojytėmis") gali puikiai papuošti interjerą, suteikti jam tam tikrą akcentą.
    Labai dekoratyviai atrodo kaktusų kompozicijos įvairios formos keramikiniuose induose. Tokioms kompozicijoms tinkama vieta - įstaigų vadovų priėmimo kambariai, raudonasis kampelis, butas. Tai gali būti ir graži dovana. Į keramikinius indus kaktusai paprastai persodinami iš vazonų. Į indo dugną dedamas plytų skaldos drenažas ir tik po to jau pripildoma kaktusams tinkamos žemės, į kurią jie sodinami. Paviršiuje užpilama žvyro, uždedami keli dekoratyviniai akmenėliai.
    Interjerai apipavidalinami labai įvairiai. Žaliomis svyrančių kaktusų pynėms geras fonas - siena, prie kurios pritvirtinta dekoratyvinė tvorelė. Svyrantieji kaktusai, kurie savo tėvynėje auga medžių šešėlyje (apie juos buvo kalbėta anksčiau), ypač tinka tokiam apželdinimui, nes jiems nereikia tiesioginių saulės spindulių, nors, žinoma, tokia siena neturi būti labai toli nuo lango. Iš šių augalų galima padaryti žalią gyvą užuolaidą, pritvirtinus virvelėmis keletą dekoratyvinių kapšo*) su svyrančiais ripsaliais prie karnizo. Beje, ripsalis žydi žiemą, pačiu gūdžiausiu laiku, kai gėlių maža.
    Iki šiol buvo kalbama apie kaktusus kaip apie atskirą interjero akcentą. Bet yra daug kaktusų mėgėjų, jaunųjų gamtininkų, kurie augina ištisas kolekcijas. Kaip įkurdinti tokią kolekciją, kad ji vienu metu ir puoštų patalpą, ir atitiktų agrotechninius reikalavimus, kad kaktusai galėtų gerai vystytis? Pirmiausia kaktusams parenkamas saulėtas langas. Jeigu kolekciją sudaro nedaug egzempliorių, juos galima statyti ant palangės dėžėje, kaip buvo pasiūlyta parduotuvių vitrinoms. Didėjant kolekcijai, prie lango rėmų pritvirtinami kronšteinai, ant kurių išdėstomos lentynėlės. Lentynėlės gali būti iš stiklo, medžio, lenkto aliuminio, metalo. Apskritai, viskas priklauso nuo augintojo fantazijos ir išmonės. (Smulkiau apie kaktusų išdėstymą palangėje rasite skyriuje "Kaktusų priežiūra".)
    Reikia žinoti ne tik, kaip auginti vieną ar kitą kaktusą, bet ir kaip pasirinkti labiausiai tinkantį kambario sąlygoms. Norint išvengti bereikalingo nusivylimo (o neturint patirties, nesėkmė būtinai ištinka pradedantįjį kaktusininką), patartina iš pradžių nesivaikyti retų rūšių. Pradėti reikia nuo paprastesnių, ypatingos priežiūros nereikalaujančių kaktusų. Tiktai jau turint patirtį, kurios negali atstoti jokia literatūra, galima auginti ir retesniuosius.
    Kodėl kaktusai įgyja vis daugiau ir daugiau gerbėjų? Priežasčių daug. Gyvenime visada vertinama tai, kas sunkiau pasiekiama. Mūsų klimatinėms sąlygomis kaktusai dauginasi tik patalpose. Jau vien dėl to jie negali taip plačiai paplisti, kaip kiti augalai. Be to, jie labai vertingi kolekcionieriui ir tuo kad, būdami miniatiūriški, užima nedaug vietos ir, paskyrus jiems vienintelį langą, galima sutalpinti keletą šimtų egzempliorių, kas visiškai neįmanoma, kolekcionuojant palmes, paparčius ar kitus augalus. Pagaliau egzotiškumas, kontrastingumas - nuostabiausia savybė, kurią taip pat turi kaktusai. Spygliuotame kankorėžyje skleidžiasi reto grožio, švelnučių žiedlapių, nuostabaus aromato žiedai. Balti, rožiniai, geltoni, violetiniai, įvairių atspalvių raudoni žiedai dega kaip žiburėliai. Žiedai dažnai būva didesni už pačius augalus. "Dygusis ežys" echinopsis sukrauna didelį baltų, rožinių, violetinių spalvų lelijos formos žiedą. Galima stebėti, kaip jis skleidžiasi: tiesiog akyse sprogsta pumpuras ir palaipsniui išsiskleidžia grakštūs žiedlapiai, apnuogindama auksinius kuokelius. Echinopsio žiedas skleidžiasi vakare ir žydi visą naktį, pripildydamas kambarį narcizo aromatu. Kaktusai žydi visais metų laikais. Kai kurie (teisingai prižiūrimi) žydi kas metai ir net kelis sykius per metus, pavyzdžiui, zigokaktusas*). Kai kurie kaktusai "nelaisvėje" visai nežydi, kiti žydi tik būdami labai jauni, dar kitų pražystant reikia laukti, kol jie subręsta. Bet, nepaisant žydėjimo, kaktusų kolekcija bet kuriuo laikotarpiu džiugina akį turtinga pūkelių, dyglių spalvų gama, ypatinga forma.