Meniu:
Pratarmė
Istorinė ir praktinė kaktusų reikšmė jų tėvynėje
Kaktusai interjere
Kaktusų auginimas
Šiek tiek apie kaktusų klasifikasiją
Lotiniški pavadinimai ir jų reikšmė
Kaktusų priežiūros kalendorius
Kai kurios žinios apie kaktusus
Parašyk man!

ŠIEK TIEK APIE KAKTUSŲ KLASIFIKACIJĄ


Pošeimis C. CEREOIDEAE

    Sukulentiniai (sultingi) augalai, be lapų ir glochidijų. Šiam pošeimiui priklauso daugiau kaip šimtas genčių, iš kurių paminėsime tik dažniausių mėgėjų auginamas. Cereus Mill. Šiai genčiai priklauso visi ilgastiebiai kaktusai, iš dalies epifitiniai, augantieji ant medžių kamienų, svyrantieji, šliaužiantieji, jų tarpe - "nakties karalienė" [selenicereus grandiflorus (L.) Br. et R.], kolonų pavidalo kaktusai.
    Galima išvardyti šios genies populiariausias rūšis:
Aporocactus flagelliformis (L.) Lem.
    Svyrančios pynės pavidalo stiebai, apsidengę gelsvais dygliukais. Ankstyvą pavasarį žydi netaisyklingos (zigomorfinės) formos melsvai raudonais žiedeliais. Jiems reikia maistingos žemės.
Chamaecereus silvestrii (Speg.) Br. et R.
    Liliputinis krūmelis, kurį sudaro atskiros šviesiai žalios piršto storumo ataugėlės. Lengvai dauginasi audiniais. Žiedai nedideli, raudoni. Žydi tik vėsioje ir šviesioje vietoje peržiemoję. Cleistoocactus strausii (Heese) Backbg.
    Tiesus daugiabriaunis (apie 25 briaunų) stiebas, padengtas baltų šerių dygliukais. Išaugęs 80 cm aukščio, žydi raudonai violetiniais žiedais.
Piptantocereus peruvianus (L.) Ricc.
    Plonyčiai, sparčiai augantys stiebai, turintys nuo 5 iki 8 briaunų su rudais dygliukais. Žiedų išorė raudona, vidus - baltas. Labai populiari monstruozinė forma (liaudies vadinama uola).
Myrtillocactus geometrizans (Martius) Cons.
    Penkių ar šešių briaunų stulpo pavidalo stiebai, lengvai šakojasi. Apsidengę melsvomis apnašomis, dažniausiai turi mažai dygliukų. Žiedai smulkučiai, jų daug.
Selenicereus grandiflorus (L.) Br. et R.
    "Nakties karalienė" - gyvatės pavidalo augalai, maždaug 20 mm storio. Kiekvienas žiedas (25 - 30 cm dydžio) težydi vieną naktį, skleisdamas malonų vanilijos kvapą.
Cephalocereus Pfeif.
Pilocereus K. Sch.
    Mėgstamiausios šių genčių yra tos, kurių jauni augalai turi tankų plaukuotą apdangalą. Vasarą jiems reikalingas drėgnas oras, žiemą - ne žemesnė, kaip 15° temperatūra ir sausas oras. Gražiausios rūšys:
Cephalocereus senils (Haw.) Pfeif.
    Meksikietiškoji "senelio galva". Dar jaunas sėjinukas jau būna apsidengęs ilgais baltais plaukais. Suaugusio egzemplioriaus stiebo viršūnė panaši į suveltą žilą ševeliūrą.
Espostoa lanata (HBK) Br. et R.
    Apie dvidešimties briaunų stulpeliai, apsidengę tankiu plaukuotu lyg vatos "futliaru".
Oreocereus celsianus (Berg.) Ricc.
    Trumpučiai žali 8 - 12 cm storio stulpeliai. Dar jaunų augalų gerai išsivysčiusi plaukuota danga. Tėvynėje pakelia žemesnę už 0° temperatūrą.
Rhipsalis Gaertn.
    Jų yra daugiau kaip 60 rūšių. Tai epifitiniai augalai su virbo pavidalo plačiai išsišakojusiais plokščiais, briaunotais stiebais, be dygliukų. Žydi žiemą. Gerai auga pakabinamuose vazonuose. Žemė - maistinga, perpuvusi, inspektinė, su stambiagrūdžio smėlio priemaiša. Vasarą juos reikia laikyti pusiau pavėsyje, gausiai laistyti, rudenį 8 savaites trunka ramybės laikotarpis, kurio metu laistoma saikingai. Žiemą laikomi šviesioje, šiltoje vietoje ir kartkartėmis apipurkščiami (tik ne ant sukrautų žiedų).
    Pačios gražiausios rūšys yra:
Rhipsalis cassytha Gaertn.
    Stiebai labai išsišakoję, ilgi, 2 - 4 mm storio, su miniatiūrinėmis areolėmis. Žiedai gelsvai balti.
Rhipsalis houlletiana Lem.
    Stiebas r šakos plokšti, platūs, panašūs į dantytus augalų lapus. Žydi žiemą baltais žiedais, išdėstytais audinių kraštuose.
Hariota salicorniodes (Haw.) DC.
    Šios rūšies kaktusai susideda iš nedidelių narelių su pastorintu viršutiniu galu. Nedideli gelsvi žiedai pasirodo ankstyvą pavasarį auginių galuose.
Epipyllum Haw.
    1955 m. Botanikų kongrese Londone buvo nutarta šią gentį vadinti Zygocactus, o gentį Phyllocactus - Epiphyllum. Zygocactus truncatus (Haw.) K. Sch.
    Plokšti, vienas iš kito augantys nareliai, kurių gale išsivysto netaisyklingos (zigomorfinės) formos avietinės spalvos žiedai. Kai augalas sukrauna žiedus, nereikia jo perstatinėti, judinti, nes tokiu atveju nukrinta pumpurai. Jis labai populiarus gėlininkų mėgėjų tarpe. Žydi ne tik gruodžio, bet kartais net gegužės mėnesį. Įskiepytas į peireskiją - labai dekoratyvus. Žiemoti mėgsta šviesioje, šiltoje vietoje, dažnai apipurkščiamas.
Echinocactus Link et Otto
    Tai - žemučiai, rutulio ar cilindro formos kaktusai. Dalijasi į dvi grupes: Pietų Amerikos - Parodia Speg., Notocactus (K. Sch.) Berber emend Backbg., Malacocarpus SD., Gymnocalycium Pfeif. - greitai pradedantys žydėti kaktusai. Jie dažniausiai skiepijami, nors, augdami iš savo šaknų, taip pat greitai žydi, mėgsta drėgmei laidžią žemę su smėlio ir kalkių priemaiša. Žiemoja sausai.
    Šiaurės Amerikos senieji egzemplioriai paprastai būna cilindro formos.turi areoles su tvirtais, gerai išvystytais, dažnai užlinkusiais dygliukais. Jų būna ryškių spalvų, labai dekoratyvūs. Ilgai nežydi, yra lepesni, negu Pietų Amerikos minėtų genčių kaktusai.
Echinocactus grusonii Hildm.
   Ilgais geltonais dygliukais, gerai augantys iš savo šaknų, dekoratyvūs kaktusai. Labai mėgsta saulę.
Eriocactus leninghausii (K. Sch.) Backbg.
    Šviesiai žalios cilindro pavidalo korpusas, pasidengęs tankiais plonais gelsvais dygliukais. Viršūnėlė palinkusi į pietus. Žydi ilgai, žiedai gelsvos spalvos.
Astrophytum Lem.
    Šios genties kaktusai kambario sąlygomis labai sunkiai auga. Žiemoja šiltoje (apie 8°C), sausoje vietoje.
Astrophytum myriostigma Lem.
    Tai vadinamoji "Vyskupo kepurė", be dygių. Žiedai - blizgantys, geltoni.
Echinocereus Eng.
    Kaip ir ankstesnioji gentis, mėgsta žemę, kurioje yra smėlio ir kalkių. Stiebas išsišakoja prie pagrindo, sudarydamas žemaūgius, pailgos formos krūmus, su briaunomis ir spygliukais, kartais labai tankiais ir ilgais.
Echinocereus pectinatus (Schedw.) Eng.
    10 - 15 cm aukščio, 3 - 6 cm storio, tankiais balkšvai rožinės spalvos dygliukais. Žiedai - dideli, ryškūs. Yra daug atmainų.
Echinocereus engelmanii (Parry) Rümpl.
    5 - 6,5 cm diametro, šviesiai žalios spalvos, 10 - 15 briaunų, ilgais gelsvais ir rudais spygliukais. Žiedai - purpuriniai.
Echinopsis Zucc.
    Pati populiariausia kaktusų gentis. Beveik kiekvieno gėlininko namuose ant palangės galima pamatyti dygliuotą kankorėžį. Šios genties kaktusai pateko į Europą daugiau kaip prieš 100 metų. Jie populiarūs todėl. Kad lengvai dauginasi "vaikais". Esant galimybei, vasarą echinopsius patartina laikyti lauke - balkone arba už lango. Gerai prižiūrimi jie žydi kasmet didžiuliais baltais, alyviniais žiedais. Jų žiedus noriai lanko ir apdulkina vabzdžiai. Dėl to atsirado daug hibridų, kurių visų neįmanoma apibūdinti. Yra 5 pagrindinės rūšys:
    1. Echinopsis eyriesii (Turp.) Zucc.
    Tamsiai žali, briaunoti rutuliai su trumpučiais tamsiai rudais dygiais. Žydi baltai.
    2. Echinopsis multiplex (Pfeif.) Zucc.
    Rutulio formos, tankiai briaunoti kaktusai, rudais dygliukais, kurių viršūnė tamsesnė. Žydi rausvai raudonais žiedais. Labai mėgsta saulę.
    3. Echinopsis oxygona (Lk.) Zucc.
    Kamuolio formos, briaunoti augalai, dygliukai (iki 2 cm ilgio) iš pradžių būna šviesiai rudi, vėliau patamsėja. Žiedų išorė raudona, vidus - baltas su rausva atspalviu.
    4. Echinopsis tubiflora (Pfeif.) Zucc.
    Rutulio formos tamsiai žalios aštriabriaunis kaktusas su ilgais, kartais 3,5 cm ilgio, dygiais. Galuose dygiai tamsesni. Žydi baltais dideliais žiedais.
    Rutulio pavidalo briaunotas augalas. Dygliukai šviesiai rudi, viduje - juodi. Žiedai balti, kvapas primena jazminus.
    Visos išvardytos echinopsio rūšys mėgsta žiemoti šaltai, sausoje, saulėtoje vietoje. Vasarą, karštomis dienomis juos reikia gausiai laistyti. Gera patręšti atskiestomis galvijų srutomis.
Lobivia Br. et R.
    Dėl įvairiaspalvių žiedų ši gentis yra viena mėgstamiausių. Gausaus žydėjimo laidas - šaltos, šviesios žiemojimo sąlygomis, daug saulės ir oro vasarą. Pats genties pavadinimas - jo tėvynės Bolivijos anograma. Jų yra daug rūšių, žydinčių įvairiausiais žiedais.
Lobivia carminantha Backbg.
    Rutulio formos, trumpais tvirtais dygliukais, raudonais žiedais.
Lobivia chlorogona (Wessn.) Backbg.
    Cilindro formos. 1 - 2 centriniai dygliukai tamsūs, apatiniai - trumpi ir šviesūs. Žiedai - aukso spalvos.
Lobivia leucoviolacea Backbg.
    Žemo cilindro formos. Žiedai - violetiniai.
Rebutia K. Sch.
    Skiriamasis šios genties bruožas - nedidelis tarsi įdubęs rutulėlis viršūnėje. Išaugina daug "vaikų". Net ir jauni, dažnai ir vienerių metų, sėjinukai žydi. Įvairiausių spalvų žiedai išauga iš šoninių ir žemutinių areolių.
Rebutia marsoneri Werd.
    Šviesiai žali su gelsvais dygliukais. Žiedai - aukso spalvos.
Rebutia minuscula K. Sch.
    Mažučiai, šviesiai žalsvi rutulėliai su plonyčiais dygliukais. Žydi gausiai, ryškiai raudonai. Nelepūs, rekomenduojami pradedantiesiems kaktusininkams.
Rebutia violaciflora Backbg.
    Maži rutulėliai su gelsvai rausvais dygliukais. Žiedai - ypatingai gražūs, šviesiai rožinės, šiek tiek violetinės spalvos.
Rebutia wesneriana Bew.
    Žymiai stambesni už ankstesniuosius, net iki 8 cm diametro, apsidengę permatomais šerių dygliukais, siekiančiais 2 cm ilgio. Žiedai - dideli, net 5,5 cm diametro, kraujo raudonumo.
Aylostera Speg.
    Jie skiriasi nuo plokščių rebucijų pailginto cilindro forma. Žydi gausiai.
Aylostera deminuta (Web.) Backbg.
    Neaukšti cilindriukai. Žiedai - vyšniniai.
Aylostera fiebrigii (Gürke) Backbg.
    Liliputinis kaktusas, apsidengęs baltais dygliukais. Žiedai - gelsvai raudoni. Visų liliputinių kaktusų auginimo sąlygos vienodos. Žiemą šie aukštikalnių augalai mėgsta šviesą, vėsą ir absoliučią sausrą, vasarą - gryną orą, gausų laistymą. Žemė turi būti normali su smėlio priemaiša.
Mamillaria Haw.
    Nė viena kaktusų gentis neturi tokių įvairių formų ir spalvotų dyglių, kaip mamiliarijos. Daugelio rūšių žiedai smulkūs (1,5 - 2 cm), išsidėstę vainiku viršūnėje, tik Kalifornijos ir kai kurių meksikietiškųjų mamiliarijų žiedai išauga labai dideli ir įvairių spalvų. Nelepūs.
    Šioje gentyje yra apie 250 rūšių, kurių dauguma ilgainiui išauga į didžiules gražias kolonijas. Šias rūšis reikia sodinti į plačius dubenėlius. Ypatingai patrauklios mamiliarijos žiemą, kai visai netikėtai tarp spenelių pavidalo ataugėlių pasirodo ryškiai raudonos uogos. Sėklos bręsta nepastebimai, ir tik prinokęs vaisius staiga išsprūsta į paviršių. Mamiliarijos mėgsta žiemoti šviesioje, sausoje, vėsioje (8 - 10°C) vietoje. Vasarą joms reikia daug saulės; laistyti, atsižvelgiant į išdžiūvimo laipsnį.
Mamillaria bocasana Pos.
    Kamuolėliai, apsidengę švelniu šilkiniu baltu pūku, iš kurio kyšo gelsvai rudi dygliukai-kabliukai. Žydi smulkiais baltais žiedais.
Mamillaria elegans DC.
    Kamuolėliai su mažomis, trumpomis spenelių pavidalo ataugėlėmis, tankiai apsidengę baltais dygliukais. Centriniai dygliukai rudi, aštrūs. Žiedai išsidėstę vainiku, ryškiai raudonos spalvos.
Mamillaria geminispina Haw.
    Stori cilindrukai, tankiais baltais dygliukais. Centriniai dygliukai juodi, smailūs. Žiedai raudoni, juostuoti. Gerai auga, jei į žemės mišinį pridedama kalkių.
Dolichothele longimamma (DC.) Br. et R.
    Šviesiai žali, labai ilgais, storų spenelių pavidalo, gelsvokais dygliukais. Žiedai dideli, ryškiai geltoni. Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Šį kaktusą vieną pirmųjų puola erkutės.

ŠTAKK:
ŠTAKK
Pošeimis A.
Pošeimis B.
Pošeimis C.